TIPY

Espresso – jak poznać czy robią to dobrze?

Espresso jest bazą każdej kawy w kawiarni, nie ważne czy wybierzecie latte, americano, cappucino czy kawę mrożoną – dokładniejszy opis we wpisie o rodzajach kaw. Jedynym wyjątkiem są kawy alternatywne, takie jak: drip, chemex, aeropress, kawairka, kalita, french press itp.

Może nie wiecie, ale prawdziwe włoskie espresso jest serowowane przy zachwaniu pewnych dość rygorystycznych wytycznych. Niestety trzyma się ich bardzo mało kawiarni, efektem czego jest niedobra kawa.

Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć, to jak możecie sprawdzić czy w danej kawiarni serwują dobrą kawę, czyli na co zwrócić uwagę. Spróbuję zrobić to oczywiście w jak najprostszy sposób, by osoby które nie znają się na tym w ogóle były w stanie coś z tego wpisu wynieść.

Crema

Zacznijmy od tego co to w ogóle jest crema i gdzie jej szukać. Jest to pewnego rodzaju “pianka” na powierzchni kawy, wygląda trochę jakby ktoś dolał do tej kawy odrobinę spienionego mleka.

Crema powinna być trwała, grubości około 1cm (można to sprawdzić próbując odsunąć ją łyżeczką) o ładnym orzechowym kolorze, może mieć nieliczne “cętki” – plamki. Jej wygląd i trwałość świadczy jako pierwsze o jakości espresso.

plakat-grafika-ilustracja-metryczka
https://www.coffeelogica.com/sklep/

Kawa niedopalona

Jeśli zamawiamy espresso i będzie wyglądać jak zwykła czarna kawa, czyli nie będzie miało nic na powierzchni, albo jedynie “obrąbek” na około lub crema będzie jaśniutka i bardzo szybko zniknie, to jest to pierwsza wskazówka, do tego że nasza kawa najpewniej jest niedopalona.

Kawa przepalona

Z drugiej strony jeśli otrzymamy kawę o bardzo ciemnej cremie, która będzie wyglądać już jak coś spalonego, to łatwo się domyślić co się jej przytrafiło.

Smak

Druga i oczywiście najważniejsza różnica. O ile crema ma nam tylko podpowiedzieć i świadczy o wyglądzie, to smak jest tym co najbardziej nas interesuje. Poniżej podział ze względu na smak.

Kawa przepalona

Będzie bardzo gorzka w smaku i sucha. Co to ta suchość? To uczucie, które zostawi po sobie, czyli podobne do tego, kiedy wypijecie bardzo mocną, gorzką herbatę. Taki napar nie posiada żadnych dodatkowcyh smaków, jest tylko gorzki i nieprzyjemny.

Kawa niedopalona

Taka kawa jest w bardzo nieprzyjeny sposób kwaśna, tą kwaśność czujemy od razu, kiedy tylko nasze usta dotkną kawy. Można wyczuć też że jest lekko słona. Kolejnym minusem, co w sumie w przypadku niedobrej kawy jest chyba jednak plusem, jest to że jej smak szybko znika z ust. Jest jakby bardzo mocno rozwodniona. Jeśli pijemy dobre espresso, to w ustach przez chwile powinien zostać przyjemny, lekko słodki posmak dobrej kawy (mówiąc najprościej) tutaj nie zostaje nic.

Podanie

To jak zostanie podana nam kawa również dużo mówi o miejscu i wiedzy serwujących.

Jeśli zamówicie espresso i zostanie podane w niewielkiej filiżance, której i tak będzie zajmować około połowę, a obok dostaniecie małą szklaneczkę z niegazowaną wodą, to jest to bardzo dobry znak.

To po co jest w końcu ta woda?

Spotkałam się z różnym “wykorzystaniem” wody podawanaje do espresso 😉 Nie wiedzieć dlaczego, ale ludzie nadal wstydzą się pytać, a przecież obsługa w kawiarni jest dla nich, żeby im pomóc.

Woda była wypijana przed, dolewana do kaw (można się domyślić jak będzie smakować espresso rozcieńczone zimną wodą…) lub popłukiwano nią filiżankę. Nieliczni wypijali ją przed wypiciem kawy, co było prawidłowym postępowaniem.

Po co? Odpowiedź jest dość prozaiczna – żeby lepiej czuć smak kawy, woda ma oczyścić kubki smakowe. Espresso powinno być wypijane nie tylko dla pobudzenia, ale przede wszystkim dla smaku. Dlatego też tak ważne jest jego prawidłowe przygotowanie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że trochę Wam rozjaśniłam kwestie “sprawdzania” kawy w kawiarni. Pamiętajcie tylko by zamówić za pierwszym razem espresso, bo w kawie mlecznej jest ono praktycznie nie do wyczucia.

Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że w danej kawiarni kawę przygotowuje kilka osób. Jeśli kawa za pierwszym razem będzie dobra nie znaczy, że będzie tak zawsze. Jednak gdy w danym miejscu nie ma co liczyć na dobrą kawę, to najpewniej nie zmieni sie to z dnia na dzień. Na renomę miejsca pracuje się codziennie, więc w takiej kawiarni zawsze przykłada się wagę do przygotowania dobrej kawy i dba o odpowiednią wiedzę pracowników.


Jeśli macie coś do dodania lub chcecie podrzucić jakiś kolejny temat, o którym chcielibyście przeczytać, to poniżej możecie wyżyć się trochę na klawiaturze 😉

↠ COFFEELOGICA INSTAGRAM ↞

ⓀⓁⒾⓀ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.