(O)SPRZĘT,  KAWA W DOMU,  TIPY

French Press – jak używać, jak wybrać, jak wiele ma zastosowań

szkolenie-baristyczne-darmowy-kurs-wyzwanie
https://bit.ly/darmowyminikurs-kawiarka

Dawno nie było wpisu o akcesoriach, a że są to jedne z najczęściej odwiedzanych wpisów, to czas, żeby pojawiło się coś nowego. Dzisiaj będzie o prasce francuskiej większości znanej jako french press. Do czego służy poza przygotowywaniem w nim kawy? Jak jej poprawnie używać? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Gdzie kupić dobrą w dobrej cenie? Dla kogo jest to dobra alternatywa? To wszystko znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

Zacznijmy od tego, do czego służy i do czego może służyć, gdyż ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Jest to tak proste i funkcjonalne urządzenie, że pomimo pojawienia się wielu innych alternatyw jak aeropress czy chemex nadal nie schodzi z piedestału. Dlatego tak się dzieje? Możemy używać go na wiele sposobów, dzisiaj przybliżę Ci kika z nich.

Kawa

Najbardziej oczywiste zastosowanie, czyli przygotowanie fajnej kawki bez fusów o pełnym smaku o wiele wyraźniejszym niż, np. kawa z dripa. Różne wielkości pozwolą przygotować większe ilości na raz.

Metoda parzenia jest bardzo prosta. Pozostajemy przy proporcjach 6g kawy na każde 100ml wody o temperaturze około 90ºC. Kawa musi być zmielona nieco grubiej, bo inaczej zapcha sitko.

  1. Zawsze na początek dobrze jest rozgrzać naczynie, w którym będziemy przygotowywać kawę – wystarczy nalać w nie na chwilę trochę gorącej wody. Pamiętajmy, by ją wylać przed parzeniem.
  2. Wsypujemy kawę i wlewamy odrobinę gorącej wody, tak by tylko przykryła ziarna, delikatnie mieszamy i czekamy jakieś pół minuty (jest to cza, w którym kawa rozkwita i uwalnia swoje aromaty)
  3. Wlewamy resztę wody, delikatnie mieszamy i zakładamy górną część z tłokiem – ale NIE wciskamy jeszcze tłoka. Czekamy około 3-4 minut i dopiero wtedy to robimy.

TIP: W tym momencie możecie zauważyć już czy kawa jest odpowiednio zmielona. Jeśli praska przechodzi bez żadnego oporu, to najpewniej zmieliliście za grubo, jeśli jest zbyt duży opór, to mielenie jest zbyt drobne.

WAŻNE! Po tym czasie kawę należy przelać, albo od razu do filiżanek albo do innego naczynia, np. karafki, bo inaczej cały czas będzie się zaparzać i robić coraz bardziej gorzka.

Herbata

Chyba nikogo nie zdziwi kolejne zastosowanie, bo skoro można w nim przygotować kawę bez fusów, to czego też nie herbatę? Szczególnie fajnie sprawdzą się tutaj “kwitnące” herbaty, które trzeba wręcz przygotować w dzbanku, z którego łatwo jest je przelać bez ogromu fusów.

Cold Brew

A tak! Czego nie ułatwić sobie życia jeszcze bardziej i zamiast przelewać przez filtry i sitka nie zrobić cold brew od razu we french pressie? Zaoszczędzimy sporo czasu, ale niestety nie przygotujemy hektolitrów tego napoju. Niemniej jest to bardzo fajna alternatywa dla tradycyjnego słoika i filtra. Należy jednak zwrócić uwagę na osad, jaki może się przedostać i można rozważyć użycie dodatkowego filtra, jednak samo filtrowanie będzie o wiele szybsze, gdyż większe drobinki zostaną już we french pressie.

Mleko

Dochodzimy do jednego z fajniejszych, ale jeszcze nie wszystkim znanych zastosowań. Otóż french press jest jednym z najlepszych sprzętów do pienienia mleka w domu, szczególnie jeśli chcecie ćwiczyć latteart.

à propos na Instagramie właśnie pojawił się najnowszy coffeetip o świetnym sposobie na ćwiczenie malowania mlekiem bez marnowania kawy czy potrzeby spieniania za żadym razem na nowo mleka.

Wykonanie:

1.Wlewamy wcześniej podgrzane (temperatura max 60-65ºC) mleko do french pressa. Najlepiej podgrzewać je od razu w dzbanuszku, z którego będziemy wylewać nasze lattearty. Ilość mleka dowolna, ale musi sięgać minimum do wysokości sitka opuszczonego na samo dno i wystarczyć minimum na jedną pełną filiżankę do której będziecie je wlewać.

2. Spieniamy mleko poruszając praską drobnymi i szybkimi ruchami w górę i w dół, pilnując jednocześnie, by nie wyciągać sitka ponad poziom mleka, bo będzie bardzo zbąblone.

3. Przelewamy tak spienione mleko z powrotem do dzbanka, polerujemy i zbijamy pęcherzyki powietrza (więcej o spienianiu mleka czy latte art w domu w tym wpisie), a następnie wylewamy odpowiednio mleko do filiżanki z kawą.

Voilà!

Na pewno znajdzie się jeszcze kilka ciekawych zastosowań dla tego cudownego urządzenia i jeśli wiesz o jakiś, to bardzo chętnie się o nich dowiem!

plakat-grafika-ilustracja-metryczka

Jak i gdzie kupić?

Jest wiele firm produkujących french pressy, mają one wiele form, różne kolory i są wykonane z różnych materiałów. Jak więc wybrać ten jedyny i na co zwracać uwagę?

Po pierwsze jakość! Niestety, jeśli chcecie kupić cokolwiek i będzie to ze słabej jakości materiałów, to popsuje/zużyje się to błyskawicznie. Tak samo jest ze sprzętami do kawy, którą większość przecież pije codziennie. Jest kilka firm, które produkują wysokiej jakości french pressy jak Bodum, Bialetti, Hario, Barista&Co czy Melitta jednak i cena jest raczej wysoka. Co, jeśli traficie na niedrogi french press w markecie i chcecie sprawdzić, czy warto go kupić?

Na co zwracać uwagę?

  1. Jakość – jeśli french press jest podejrzanie lekki, chybotliwy czy po prostu macie wrażenie, że zaraz rozpadnie się Wam w rękach, to raczej jakość jest słaba. Ponadto powinien być wykonany ze szkła, które samo w sobie jest dość ciężkie, jeśli to plastik to nawet nie zawracajcie sobie głowy.
  2. Sitko – powinno bardzo dobrze przylegać, najlepiej, żeby stawiało lekki opór przy podnoszeniu pokrywy, sprawdźcie też, czy nie ma zbyt dużych otworów.
  3. Zapach – odnosi się też do jakości, bardzo często tani plastik czy metal śmierdzi i nie ma się tutaj co łudzić, że pomoże umycie czy wyparzenie takiego sprzętu – najczęściej nic to nie da. Będziemy przyrządzać w tym kawę, jeśli urządzenie już teraz bardzo śmierdzi, to ten zapach przedostanie się do naparu.
  4. Wyjmowane elementy – dobrze by było sprawdzić, czy jest możliwość wyjęcia samego szklanego pojemnika do mycia, gdyż bardzo ułatwi nam to czyszczenie.

Gdzie kupić?

Jeśli zależy Wam na dobrym sprzęcie w dobrej cenie, to odsyłam Was w kilka miejsc ze sprawdzonym sprzętem:

french press Bialetti Preziosa 1000ml (95zł – coffee-world  , 95zł – kawapartner

french press Bialetti 1L (69,99zł – czaskawy )

french press Melitta 350ml ( 59zł – konesso )

french press Bodum 350ml (59zł – coffeedesk )

Jeśli chcesz mieć dostęp do wpisu z większą ilością fajnego sprzętu oraz do innych ciekawostek, a przy okazji otrzymać darmowy e-book o wybieraniu kawy, to zachęcam do zapisania się do newslettera ↡

Zapis Newsletter

Dla kogo?

Jeśli chcecie zrobić komuś prezent, to french press będzie świetny dla wielbicieli klasyki. Taka niby parzona, ale bez fusów, dodatkowy plus to wygląd. Przypasuje i tym młodszym, którzy lubią poeksperymentować i tym starszym, którzy nie lubią dużych zmian. Spokojnie można wybrać go jako prezent dla szefa z fajną kawką, bo bądź co bądź to klasyk!

Na początek lub dla osób pijących małe ilości kawy dobrze jest wybrać nieco mniejszy model. Niekonieczne jest od razu kupować litrowy, chociaż tak naprawdę i w tym litrowym możemy przygotować nieco mniejsze porcje.

Jeśli wpis Ci się podobał, daj znać w komentarzu, pamiętaj kiedy nie zostawiasz komentarzy, umierają małe jednorożce!

↠ COFFEELOGICA INSTAGRAM ↞

ⓀⓁⒾⓀ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.